Začnou se vám dít podivuhodné věci…

13-9-2012 Finance 4 komentáře

Do teď se musím smát, když si uvědomím, do jak paradoxní situace jsme se dostali. Protože Via Festiva vznikla proto, abych Vás povzbudila a provázela na cestě k bohatému a plnému životu, cítím, že Vás také musím upozornit na to, že se Vám cestou budou dít někdy skutečně neuvěřitelné věci. Změní se vaše uvažování, změní se vaše chování a začnete více či méně vyčnívat.

Začnou se vám dít podivuhodné věci…

V našem životě se to projevilo mnoha způsoby. To, že nám jedna realitní kancelář odmítla prodat byt, na který jsme měli vyřízenou a schválenou hypotéku, byla další třešnička na dortu podivuhodné cesty, na kterou jsme se vydali.
Systematicky vyhledáváme a kupujeme malometrážní byty, které obratem ruky pronajímáme. Následujeme postup: nechat si schválit hypotéku, vybrat byt, napasovat hypotéku na tento byt a koupit. Poté ho co nejrychleji pronajmout.

Zrovna jsme byli uprostřed jednoho takového cyklu. Od realitní kanceláře se mi až teprve den před podspisem smlouvy podařilo vyžádat smlouvy k nahlédnutí. Už jsem se přesvědčila, že je velice těžké soustředit se v cizí kanceláři a za přítomnosti dalších lidí na důležité smlouvy, které vidíte poprvé v životě. Ke smlouvám jsem měla několik připomínek a návrhů. Nikoho jsem nekritizovala, nezpochybňovala profesionalitu. Jen jsem chtěla, aby smlouvy o trochu více chránily kupujícího. Schůzku jsem ještě téhož dne zrušila a navrhla, že smluvíme další, až dovedeme smlouvy to stavu, se kterým budou všichni spokojení.

Druhý den jsem měla telefonický hovor přímo s jednatelkou společnosti, které se nelíbilo, že jsem zrušila schůzku. Řekla jsem jasně, že o byt zájem mám, ale pokud jsou mi schopni vyjít vstříc v bodech, které jsem vyjmenovala v emailu.

Pak se mi několik dní nikdo neozval. Napsala jsem tedy, že se zřejmě odpověď ztratila v poště a zda mi mohou poslat své stanovisko ještě jednou. Dostalo se mi odpovědi, že jsem zpochybnila důvěryhodnost a profesionalitu jejich kanceláře a že se mnou žádný obchod neuzavřou. (V tu chvíli již banka měla všechny podklady a čekala jen na kupní smlouvu, aby mohla poslat peníze do advokátní úschovy.)

Tento příběh nepíšu proto, abych si postěžovala, jak je svět krutý, že nám byl odepřen byt. Jistě se najde nějaký jiný, který nám bude vyhovovat. Píšu zde proto, že jsme sami už zaplatili hodně peněz za to, že jsme se coby začátečníci a nováčci  vněkterých momentech nechali zmanipulovat a natlačit do situací, které pro nás nebyly výhodné. A pokud je to jen trochu v mých silách, byla bych ráda, kdybyste se mohli stejných chyb vyvarovat a ušetřit si pocit zklamání a frustrace v průběhu investování do nájemních bytů (nebo jiných nemovitostí).

Při podepisování kupní smlouvy na nemovitost se jedná o velké částky a závazek na dlouhou dobu. Navrhuji vám – nenechte se uchlácholit tvrzením, že“to je naprosto standardní smlouva, „podepisuje jí každý“ a vytvořila ji „renomovaná advokátka“. Smlouva může být po právní stránce v pořádku a platná, ale nastavená tak, že vám to třeba v budoucnu způsobí problémy. Jakmile jí podepíšete, těžko se pak budete domáhat nějaké reklamace.

Nikdo není neomylný. Žádný advokát není nadčlověk a pokud máte nějakou připomínku nebo dotaz, měl by se, dle mého, v dobré realitní kanceláři najít někdo, kdo se vám bude trpělivě, slušně a poctivě věnovat.

Moje osobní zkušenost mi zatím říká, že bezproblémové a příjemné koupě probíhaly spíše bez realitní kanceláře než s ní. Ale nechci generalizovat. Jistě jsou profesionální a vstřícné realitní kanceláře, které vám ušetří mnoho práce, starostí a peněz. Bohužel, existují i relaitní makléři, kteří jsou „vycvičeni“ k tomu, aby manipulovali kupujícím i prodávajícím.

Přeji vám radost z nemovitostí, které vám ponesou peníze ještě mnoho a mnoho let.

 

 


4 komentáře k článku

  1. Moc Vam fandim Evicko.Vim jak je tezke „rozhybat“ jakoukoliv aktivitu a zaujmout lidi v soucasnem navalu informaci na kazdeho z nas.Vasim pribehem s realitkou jste mne rozesmala. Neznam soucasne podnikatelske prostredi, v Cechach ale pokud tam jsou schopni prezivat takovito „profesionalove“ ,pak to signalizuje malou konkurenci a moznosti .Zajimalo by mne jak vidite pristi 3.5 roku z hlediska realit v Cechach[ na zaklade ceho se rozhodujete]?Snazim se nastartovat diskusi s vasimi ctenari.Lide, ptejte se,diskutujte.Vemte zivot do vlastnich rukou.Mejte sny a jdete za nimi,funguje to….Tak jsem se vypovidal, ale doufam ze nebudu jedinny prispivatel.Preji vam vsem silu nasledovat svuj sen a formovat svuj zivot jako sochar svoji sochu..


    • Zdravím Vás, Víte, a děkuji za milé povzbuzení. Co se realit týče, máme celkem jednoduchá kritéria rozhodování – aby byl byt v takové lokalitě a o takové velikosti, aby se dal rychle pronajmout a to tak, aby už od prvního měsíce přinášel zisk – vytvářel finanční tok. Teď jsou ceny tak nízko, že to není sci-fi, ale zcela reálná možnost. Sledujeme, že poslední měsíce začaly ceny v našem kraji malinko stoupat, ale pořád ještě zde mají investoři našeho typu žně. Nechci dělat prognózy do budoucna, protože, jak asi víte, nevěřím, že tento ekonomický cyklus bude pokračovat standardně, jako mnohé předchozí. Čekám trochu radikálnější změny… Ale na to má každý jiný názor. Uvidíme, jak to bude. A vlastnit nemovitost nebude nikdy na škodu. Doufám, že se setkáme na příštím webináři, protože budete mít k tématu jistě mnoho co říct.


  2. Hezke odpoledne Evicko. Prekvapiuje mne to mrtvo na diskusi.Vsichni si nechavaji sva moudra jen sami pro sebe.. Je to skoda pro nas vsechny..Rad bych se zucastnil Vaseho seminare.Zkusim to,problemem je trochu 7 hodin rozdillne cas. pasmo a muj vlastni rozvrh.Co se tyka nakupu bytu k pronajmu .Zni to super,pokud mate osetrene smlouvy s bankou a vyhled do budoucna. .Tady ted vznikla horecka nakupovat foreclosed homes, domy jsou velmi levne.Nase vize vsak zustava vyckavat.Verim casovani a hodnotam zalozenych na studiu socialni psychologie (Elliotovy principy vln).Traduju podle nich penize a uspesne. Chci se s vami taky podelit o nutnosti zvladnout zakladni zakon naseho byti ,zakon atraktivity [soustredeni se na to co chceme, predstevit si to a procitit) Hezky zpracovano ve filmu The secret.( Google). Lide ,urcite mate nejake informace,nebudte lakomi. Vsem preji hezky cas.


    • Jo, taky máte mysl plnou takových fantazií, co všechno by se dalo dělat KDYBY….. Např.mě z ničeho nic napadá-Dubaj plný zlata za dost malé ceny.Počítal Jsem, že kdyby jsem si koupil letenku za 10 000 Kč, vzal si s sebou Třeba 100 000 na zkoušku, samozřejmě kdybych je měl, nebo 200, tady je prodal za naší normální cenu 799, tak je jasné, že bych se hezky nakapsoval a rejži do začátku vydělal.A peníze po třetím obratu bych třeba do akcií bejval investoval a pomalu se stoupající cestou kochal a obohacoval.Švehla …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ! :)


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *