Vševědoucí finanční guru neexistuje

28-9-2012 Finance 1 komentář

Vševědoucí finanční guru neexistuje

My lidé máme zvláštní vlastnost. Hledáme zkratky. Věříme, že někde leží zrnko pravdy, které objevíme a dostaneme jasný návod na bohatý a příjemný život. Že stačí objevit několik neznámých, ale jednoduchých pravidel, a vše se rázem změní. Je to fenomén, na kterém se dá, mimochodem, docela pěkně vydělat. Znáte ty internetové reklamy – tři jednoduchá pravidla, žádné cvičení a omezování v jídle a zhubnete 20 kg za měsíc.

Věřím, že cílem je cesta. Hledání rovnováhy, štěstí a nepodmíněné lásky k sobě a jiným. Vždyť co může být víc vzrušující, než sledovat, co se s člověkem děje, když čte, čerpá informace, přemýšlí, hledá způsoby, jak být lepší a prospěšnější, než dřív. Když najde způsob, jak se do nekonečna neplísnit za staré chyby, ale místo toho se radovat z každé chvíle. Zní to jako klišé? Kdo zažil chvíli absolutního štěstí, harmonie a vnitřního klidu, cítí, že nic jiného nemá v životě smysl.

Co se týče financí, cítím, že mnozí hledají svůj svatý grál. Ten jeden jediný tip, radu, tajnou přísadu, která jim přinese štěstí. Když ale nekriticky přijmeme finanční radu, dáváme někomu do rukou svou moc a energii. Přitom jsme všichni schopní, nadaní, myslící a skvělí lidé. Každý máme podstatnou část skládačky a kultivovaná diskuze by vedla k obohacení a vývoji obou stran. Často si ale nevěříme. Máme pocit, že „ti druzí“ jsou ti odborníci a proto jim moc nad našimi penězi patří do rukou.

Všichni jsme jen lidé! Máme všichni podobné bolístky, zkraty v myšlení a jednání. Všichni jsme prožili první lásku a bolest z rozchodu, všichni si neseme více či méně problematický vztah k vlastním rodičům, kteří dělali co mohli a přece to mnohdy nestačilo… Stejní lidé řídí portfolia v investičních fondech, řídí banky, řídí státy. Stejní lidé rozhodují o strategii firem a nebo doporučují tu jedinou správnou investiční srategii vám.

Neexistuje instituce, která má ve všem jasno a která řídí ekonomické dění světa moudrou, vědoucí a spravedlivou rukou. Instituce, která chrání obecné blaho a kde jsou lidé, kteří vědí více než my, a neúnavně chrání naše zájmy. Všude jsou jen lidé. Lidé se svými předsudky, problémy, a také charakterovými vadami. Lidé, kteří neodolají, když vidí šanci chopit se moci nebo nečestným způsobem finančně zajistit vlastní rodinu na několik generací dopředu nebo zneužít svou moc kvůli chvilkovému uspokojení nějaké základní, nutkavé potřeby.

Nechci znít pesimisticky. Stále věřím v obrovský potenciál člověka a nekonečné možnosti lidské mysli. Stále věřím, že mnoha lidem vnitřně dělá dobře konat dobro a působit ostatním radost. Chci jen varovat před slepou důvěrou autoritám. Pokud si přečtete knihy Lukáše Kovandy „Příběh dokonalé bouře“ a „Příběh dluhové smršti“, kde otiskl rozhovory s renomovanými světovými ekonomy, zjistíte, že ani tito odborníci se neshodnou v zásadních otázkách. Každý vidí vývoj globální ekonomické situace úplně jinak a pokud byste jakýkoliv z těchto rozhovorů četli odtržený od ostatních, připadal by vám prezentovaný názor naprosto logický a neoddiskutovatelný. Teprve když pročítáte rozhovory jeden za druhým, zjistíte, že víte o vývoji ekonomické situace stejně málo jako předtím a věštění z křišťálové koule by přineslo stejný efekt.

Webináře, které pořádám, dělám proto, abych vám ušetřila čas, který sama trávím studiem (které miluji). Na webináři funguje synergie mozků velice podobně, jako ve skutečné místnosti. Těší mě, že se mohu online setkávat s tak inteligentními a zajímavými lidmi. I když sedíme každý u svého monitoru, soustředíme se na stejné otázky a spustí se nehmotné procesy, které způsobí, že vznikne tým (celek), který je něčím víc, než jen součtem jednotlivých částí.

Vážím si vás a těším se na vás online.

 


Jeden komentář k článku

  1. Těším se a jsem zvědav.Dík Jarek V.


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *