Jak předat finanční gramotnost dětem?

7-7-2012 Finance 0 komentářů

Mnozí lidé se celý život nevymaní z toho, jaké vnímání peněz a jejich zákonitostí převzali od vlastních rodičů. Jak děti připravit na svět, kde má každý zodpovědnost sám za sebe?

Jak předat finanční gramotnost dětem?

Všichni rodiče milují, když se jejich dětem rozzáří oči radostí nad novou hračkou, a když mohou sledovat, jak si užívají radostí a atrakcí života, které se nabízí. Je báječný pocit vidět, že naše vlastní píle a šikovnost způsobila, že můžeme dětem poskytnout příjemný životní styl a nemusíme jim vysvětlovat že na to či na ono nejsou peníze. Kde má ale rozmazlování své hranice a kdy začíná škodit? Podívejme se na možné scénáře.

Naše děti vstřebávají všechno, co se doma „šustne“ a poslouchají a „nahrávají“ každé naše slovo. Konkrétně v naší domácnosti způsobilo veliký rozdíl ve vyjadřování, když jsme si začali vědomě hlídat, jak se o penězích a jejich získávání před dětmi bavíme. Navzájem jsme se kontrolovali a snažili jsme se dohlédnout až k důsledkům, jaké naše slova mohou mít. Uvedomili jsme si, že výroky: „Kam ty peníze pořád tečou?“ a „Myslíte, že si ty peníze tisknu?“ vytvářejí v dětských hlavách představu peněz coby jablka sváru. Něčeho, co do domácnosti velice těžko připlouvá a mizí bez kontroly. I ve věku, kdy děti ještě nechápou, kde se doma peníze berou, velice dobře vnímají, že se rodiče kvůli penězům hádají.

Bavím se s lidmi na téma peněz často a setkávám se s různými příběhy. Znám mladou ženu, která má z dětství peníze spojené s tak negativními emocemi, že se vědomě zařekla, že je bude bojkotovat a ve svém dospělém životě se bez nich obejde. Nějakou dobu se jí to dokonce dařilo. Teď, když uznala, že by pravidelný příliv peněz její rodině skutečně zjednodušil život, peníze se jí  stále vyhýbají a teprve postupně se učí změnit svůj pohled na ně.

Jsem přesvědčená, že velké škody v hlavách dětí napáchá rodiči vytvářené ovzduší, že „bohatí“ jsou ti zlí a nečestní a být chudý je ctnost. Osobně považuji chudobu spíše za veliký hazard a nezodpovědnost. Náš mozek dokáže vyřešit cokoliv, co mu k řešení zadáme. Je jen na nás, zda budeme energii věnovat tomu, že budeme svou chudobu obhajovat, zdůvodňovat a modlit se, aby na nás její důsledky tvrdě nedopadly, nebo zda budeme věnovat energii hledáním cest, jak k sobě peněz nasměrovat více.

Pokud dítě vstoupí do života s tím, že pokud zbohatne, zařadí se do skupiny lidí, kterými rodiče pohrdají, velice těžko se mu bude tato bariéra překonávat.

Sama na vlastní kůži jsem pocítila, jaká past číhá na mládě, které sotva opustí rodinné hnízdo. I když jsem  byla vychovávána v relativně skromných poměrech, jakmile jsem se osamostatnila, těžko jsem se smiřovala s tím, že by moje životní úroveň měla ještě více poklesnout. Ve chvíli, kdy jsem opustila život v bavlnce domácnosti rodičů, chtěla jsem si dopřávat to samé pohodlí, na jaké jsem byla zvyklá. Banky dobře vědí, že nabídnout studentům „výhodný“ kontokorent a kreditní kartu se vyplatí. Než se vysokoškoláci rozkoukají, už mají úvěrový limit vyčerpaný na maximum a platí úroky. Mladá mysl si s obtížemi uvědomuje, že životní styl v rodičovské domácnosti je plodem mnoha let dřiny a budování ze strany rodičů.

Co z toho tedy vyvodit? Zde jsou moje tipy:

1) Vychovávejte svoje děti ke skromnosti. Ne proto, aby prožily život v chudobě, ale aby věděly, že ne všechny potřeby musí být uspokojeny hned a na dluh. Až se jednou postaví na vlastní nohy, bude se jim třeba hodit i poznání, že ne všechno musí být značkové a designové a přesto to může plnit svůj účel.

2) Podporujte jejich vynalézavost, až se budou snažit vydělat si peníze na vysněnou věc nebo zážitek. Když člověk po něčem skutečně touží, najde si způsob, jak to zaplatit. Pokud si na cestě k autu, cestování nebo modernímu mobilu vyzkouší, co to je pracovat manuálně na směny coby brigádník, nebo začnou pátrat, jak si s nízkými náklady rozjet vlastní byznys na internetu, budou nakonec tyto zkušenosti cennější, než vytoužená věc.

3) Jděte dětem příkladem. (Tomu se ani nedá vyhnout.) Předveďte jim, jak se dá s penězi nakládat moudře a prozíravě a neustále na sobě pracujte a přehodnocujte své návyky. Neusněte na vavřínech.

4) I kdy vám možná bude připadat, že jste na své děti zbytečně tvrdí, když je nutíte pracovat a tříbit mozek na cestě k vlastnímu příjmu, poskytujete jim tím největší službu. Dopady z výšky na zem, když ze života v pohodlí rodného domu vklouznou do reality bez finanční gramotnosti, jsou mnohem tvrdší, než pár nočních směn v továrně.

Dnes jsou naštěstí na trhu kvalitní produkty přibližující fungování kapitalismu dětem – hra „Cashflow pro děti“, kniha „Bohatý táta, chudý táta pro mladé“ a další.

Pokud máte na věc jiný názor, nebo znáte příběh, který se k tématu váže, podělte se o ně. Budu se těšit na vaše příspěvky.


Žádný komentář k článku

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *