Charakter ve světě byznysu

20-7-2012 Nezařazené 1 komentář

Charakter neutajíte a důvěru můžete dlouho získávat a rychle ztratit. Jak se to promítne ve vašem podnikání a investicích?

Charakter ve světě byznysu

K tomuto článku mě inspirovaly dva výrazné vjemy. Jedním z nich je kniha „Bohatý bratr, bohatá sestra“ od Roberta Kiyosakiho a Emi Kiyosaki. Člověk by si řekl, že další variaci na známé téma bohatého a chudého táty již nelze vytvořit. Ale bratr a sestra napsali velice silnou a upřímnou knihu, která se penězi zabývá velice málo. Mnohem více se v ní dočtete o životních cestách dvou sourozenců, kteří dospěli k podobnému poznání, ale velice rozdílnými způsoby. Troufám si tvrdit, že kniha je skutečně upřímná. Všechny ty nelichotivé věci, které na sebe Robert prozradil, by si nikdo nevymyslel a nepublikoval, i kdyby za tím viděl marketingový záměr. Výčet Robertových hříchů je dlouhý a také je dlouhý výčet toho, co za své chyby musel zaplatit. Z knihy vyplývá jedno, dle mého pravdivé poselství: jakákoliv nepoctivost a lež se vám vrátí jako bumerang. Možná ne hned a pravděpodobně odněkud, odkud byste to ani nečekali. Robert opět poukazuje na to, jak se z dlouhodobého hlediska vyplácí udržet si ve světě podnikání a investic dobrý morální kredit. A pro málokoho je ten každodenní boj se svými pokušeními snadný.

Stephen M. R. Covey napsal na podobné téma knihu „Důvěra: jediná věc, která dokáže změnit vše“. Velmi detailně rozebírá vliv důvěry na všechny úrovně obchodních a osobních vztahů. V oblasti podnikání důvěra může vše nesmírně urychlit, zjednodušit a zlevnit. Pokud se transakce může uskutečnit na základě podání ruky dvou lidí, kteří si navzájem věří, právě si dali navzájem obrovský dar – čas, který by jinak strávili studiem poctivosti a pravdivosti dodaných dat, hledáním právních kliček, které jednotlivé strany co nejvíce pojistí, a nekonečným prověřováním všeho a všech.

Tím druhým vjemem byla věta jednoho úspěšného přítele: „Ta firma vypadala dobře, ale věděl jsem, kdo jí šéfuje, a věděl jsem, že nemá dobrý morální kredit. Tak už jsem se dál o věc nezajímal.“ V souvislosti s Kiyosakm do sebe vše zapadlo. Zdá se, že důvěra hraje klíčovou roli nejen na západě, kde podnikají a tvoří moji oblíbení autoři, ale i v tom našem malém českém „rybníčku“.

Ač se tomu mnozí zdráhají uvěřit (a jak dlouho odolávají, záleží na jejich tvrdohlavosti a tendenci jít hlavou proti zdi), nepoctivost a lež nás vždy doběhnou a vyberou si svou daň. Krátkodobě se můžou zdát jako skvělý akcelerátor bohatství, ale z dlouhodobého hlediska více berou, než dávají.

Pokud někdy propadnete trudnomyslnosti a pomyslíte si: „Kdybych na to měl žaludek jako pan XY, už jsem mohl být dávno za vodou…“, zalistujte v knize „Bohatý bratr, bohatá sestra“. Nebo v nějaké jiné knize, která vám doplní informace do té míry, že budete schopní se na cestě k finanční svobodě pohnout dál. Život v pavučině vlastních lží je vysilující i pro ty, kteří tvrdí, že v tom „umí chodit“.

A závěr? Já nejsem svatá, Robert ani jeho sestra nemají svatozář a vy, pravděpodobně, máte také svoje boje a pokušení. Ale máme možnost nad věcmi přemýšlet a každý den se snažit dělat věci lépe než den předchozí.


Jeden komentář k článku

  1. Dobrý den , četl jsem od pana Kiyosakiho 2 nejznámější knihy ,ale je to již víc než 3 roky ,tak po přečtení článku,,které nyní budu vyhledávat se k nim chci zase vrátit.
    Pište dál a přeji hodně úspěchů.Zdravím Jarek


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *