Vyhněme se slovu „ušetřit“

13-6-2012 Finance | Nezařazené 0 komentářů

Slovo „ušetřit“ v mnohých vyvolává nepříjemný reflex – představu chudého života bez radostí. Radost z peněz, které na účtu na konci měsíce zůstanou, je zkalena množstvím dnů strávených jen aktivitami, které jsou zadarmo, a s potravinami podřadné kvality.

Vyhněme se slovu „ušetřit“

Tento článek píšu proto, že jak se mi postupně pod rukama rýsuje celá série  webinářů, emailových seriálů a tréninkových videí, uvědomuji si jednu důležitou věc. Stává se mi často, že jakmile řeknu slovo „investovat“, následuje reakce: „To není nic pro mě. Já nemám co investovat. Sotva s penězi vyjdu.“ A není divu. Náš mozek funguje převážně na bázi domněnek. Celý den se zmítáme od jedné emocionální reakce ke druhé a tyto stavy jsou reakcí na naše domněnky. Naštve nás třeba, že se na nás někdo „křivě“ podívá, a my si domyslíme, co si o nás asi pomyslel (on na nás pravděpodobně ani nemyslel, ale domněnka je na světě). Vytvoříme si představu o tom, jak bude probíhat konverzace s partnerem na nějaké nelehké téma a k této představě rovnou vykouzlíme další emoci. A ejhle, je tu nová domněnka. Stejně tak je to s investicemi. Mozek nám hned „přihraje“ sérii obrazů, ve kterých vidíme sami sebe, jak živoříme o chlebu a vodě, abychom uškudlili pár mizerných tisícovek, které pak investujeme a o všechno nejspíše přijdeme. Omlouvám se, ale píši to tak, jak to mnohým hlavou skutečně probleskne.

Pokud tedy o penězích a investicích čirou náhodou smýšlíte takto, musím pár věcí uvést na pravou míru dříve, než se společně pustíme do práce na tom, aby se do práce pustily i naše peníze. Všechny informace, které budeme sdílet a uvádět do praxe vedou k jedinému cíli. Dostat své peníze pod kontrolu a vypěstovat si takové finanční návyky, aby se vám příjemně žilo a zároveň abyste zakoušeli radost z toho, že vám peníze každý měsíc přinášejí další peníze a to bez vašeho přičinění. Je to podobné jako s dietou. Ta může být úspěšná jen, když se s ní dobře žije. Nikdo nevydrží hladovět dlouho. Stejně tak nikdo nevydrží žít hluboko pod svými možnostmi a „škudlit“ na investice.

Pokud se společně naučíme pracovat s rozpočtem a získáte dostatek informací k tomu, abyste peníze určené na investice umístili s radostí a bez velkých rizik přesně tam, kam chcete, pak můžete žít radostným, příjemným a vyváženým životem.

Mnoho lidí, kteří nikdy nepoznají příjemný pocit z pasivního příjmu, žije v kategorii „na čem ještě by se dalo ušetřit“ – tráví hodně času sledováním slev a akcí a lovením zlevněných věcí a potravin v jednotlivých obchodech. Baví se o slevách s ostatními a předhánějí se v tom, kdo nakoupil chytřeji. Nejsem proti chytrému nakupování. Jen si myslím, že tito lidé stráví tolik času nakupováním levných věcí, že už nemají čas pracovat na sobě. Věřím, že je důležité přemýšlet v kategorii „jaký další zdroj příjmu bych mohl/a vytvořit“? To znamená podívat se na věc z úplně opačného úhlu. Neříkat „při nákupu toho a toho jsem ušetřil tolik a tolik“, ale „investoval jsem do toho a toho a teď mi z toho chodí měsíčně takový příjem“.

Peníze na investice se dají najít v jakémkoli rozpočtu. A jde to i bez asketismu a strádání.


Žádný komentář k článku

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *