Úskalí individuálního investování

23-6-2012 Finance 0 komentářů

Ve článku o podílových fondech jsem malinko brojila proti vkládání vlastních peněz do cizích rukou. Dnes bych se ráda podívala na věc z druhé strany a seznámila vás s hlavním úskalím investování „na vlastní pěst“.

Úskalí individuálního investování

Jedna věc je známá napříč všemi vědními obory, které mají co do činění s lidskou psychikou – a trh (jakýkoli) není nic jiného než zrcadlo toho, co si velká skupina lidí myslí (!) o ceně nějaké konkrétní věci. Tím jevem, kterému se nevyhneme a strašně těžko bráníme je – přehnané sebevědomí a víra ve vlastní schopnosti.

Je statisticky dokázáno, že lidé obecně nahdhodnocují svou schopnost rozhodovat, vyhodnocovat informace a využít je ve svůj prospěch. Jednoduše řečeno – považujeme se za větší experty, než jsme.

Mohou za to tři sklony:

1)      Sklon zapomínat na své nezdary a udržet si v paměti jen úspěchy. Je to příjemnější a vytváří to v naší mysli o nás lepší obrázek. Vyplývá ale z toho, že nejsme schopni se ze svých chyb poučit tak moc, jak si pravděpodobně myslíme.

2)      Všeobecný sklon k optimismu a ignorování statistik. Optimismus sám o sobě je hnacím motorem pokroku a příroda ví, proč nám ho nadělila do vínku. Kdybychom před tím, než se do čehokoli pustíme, prostudovali satistiky úspěšnosti v daném oboru, bez pořádné dávky optimismu bychom se pravděpodobně nikdy do ničeho nepustili.

3)      Sklon k potvrzení – máme tendenci vnímat a vybírat jen ty informace, které potvrzují naše prvotní přesvědčení. Děláme to podvědomě a bránit se tomu je těžké pro každého – i pro experta.

I když se tohoto sklonu pravděpodobně nezbavíme (a není to ani úplně žádoucí), je dobré mít ho na paměti. Můžeme se pojistit proti jeho negativnímu vlivu dvěma způsoby:

1)      Konzultovat s někým zkušenějším své myšlenkové postupy.

2)      Neusnout na vavřínech a neustále na sobě pracovat a studovat. Pokud se totiž rozhodneme, že nesvěříme své peníze do ruky experta, ale rozhodneme sami, kde a jak se budou znodnocovat, musíme přijmout fakt, že jakékoli zaváhání ve snaze být lepší a šikovnější investor znamená, že vám pomalu ale jistě ujede vlak a na vaší chybě vydělají jiní.

Konečné rozhodnutí o tom, zda budete investorem nebo někým, kdo své peníze svěří do rukou placených expertů, je na vás. Je potřeba si uvědomit, že syndromem zbytnělého ega trpí i experti a portfolio manažeři fondů. Všichni jsme ve své podstatě stejní, takže není důvod si myslet, že se na burze pohybují jedinci, kteří rozhodují stoprocentně racionálně.

Při vašem rozhodování je důležité toto : Pokud kvůli chybnému investorskému rozhodnutí nebo náhlému zvratu na trhu (který sice možná někdo předvídal, ale jeho hlásek k vám nedolehl) přijdete o významnou částku – je pro vás přijatelnější vyčítat to sámi sobě, zanalyzovat, kde se stala chyba, zvednout se a jít dál, a nebo to vyčítat někomu jinému, koho jste správou peněz pověřili? Do kterých rukou chcete vložit zodpovědnost? Upřímná odpověď na tuto otázku vám zajistí klidnější spánek.


Žádný komentář k článku

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *