Máte mysl jako laser?

13-6-2012 Plánování času 0 komentářů

Síla koncentrované myšlenky je obrovská. Umíte se soustředit na práci a ze svého času vytěžit maximum?

Máte mysl jako laser?

To, jak je důležité umět se plně soustředit na jedinou věc, se ke mně dostalo v posledních dnech hned ze dvou zdrojů. Uvědomila jsem si, jak těžké pro nás bývá zaměřit pozornost v době, která nás nutí myslet, jednat a pohybovat se rychleji, než kdy předtím.

Prvním zdrojem byl koncept „block time“. Block time by se dal popsat jako libovolně dlouhý časový blok absolutní koncentrace a zaměření. Pokud např. potřebujete vypracovat projekt, napsat práci, něco naplánovat, využijete block time tak, že si určíte určitý časový úsek, kdy se budete soustředit pouze na tu jedinou činnost. Zní to jednoduše. Asi si říkáte, proč kolem toho píši tolik slov, když je to přirozené. Vtip je v tom, že to málokdo používá. V praxi to spíše vypadá tak, že se pustíme do práce, po dvou minutách pípne skype a prohodíme pár slov s kolegou. Pracujeme dalších deset minut a ozve se upozornění na nový mail. Ten nám připadá naléhavý, tak hned napíšeme odpověď a ještě zatelefonujeme třetí osobě, co vlastně máme napsat. Vrátíme se k projektu a pracujeme dalších pět minut. Přijde kolega a přinese nám kávu. Prohodíme pár slov, vypijeme kávu a vrátíme se k práci. Za dalších pět minut zazvoní telefon. Je to šéf, nemůžeme to „típnout“ a telefonujeme. A tak to jde do nekonečna. Na konci dne máme pocit, že jsme unavení a uhonění, ale nevidíme za sebou kýžený výsledek. Pokud využijeme block time, vypneme zvonění telefonu, vypneme Skype a emailový program. Vypneme rádio a pokud to jde, odpojíme počítač od internetu. Jestli je to nutné, zamkneme dveře a ponoříme se do projektu, který je pro daný den nejdůležitější.

Block time může být hodina, ale i dva týdny o samotě na chatě. Vždy podle vašich potřeb a možností.

Dalším inspirativním zdrojem informací týkajících se koncentrace pro mě byla kniha „Dotek Midase“ od Roberta Kiyosakiho a Donalda Trumpa. Ta kniha upozorňuje na reálné překážky na cestě podnikatele. Ukazuje neidealizovaný obraz toho, jakou cenu musí člověk zaplatit, pokud chce být úspěšný. Při jejím čtení jsem si uvědomila, že právě vytrvalost těchto dvou mužů jim dovolila dotáhnout do konce projekty, které by ostatní dávno vzdali. Jsme naučení očekávat okamžité výsledky. Téměř na nic není už nutno dlouho čekat. Schopnost být zaměřený na výsledek třeba celá dlouhá léta je právě tím klíčovým rozdílem mezi podnikatelem, který mění svět, a průměrným člověkem. Vždyť, vydrželi byste si držet před očima výsledek třeba i celou dekádu, i když je jen na papíře a ve vaší mysli, a čekat na vhodnou příležitost k jeho uskutečnění?

Mnoho filozofů, mystiků ale i vědců je přesvědčeno, že lidská mysl dokáže cokoliv, pokud je dostatečně zaměřena. Pokud je nasměrována jako laserový paprsek, může měnit vodu ve víno, přenášet předměty a ovlivňovat počasí. Mysl lidí je ale ve většině případů spíše jako mlha z rozprašovače a do laserového paprsku má daleko.

Přeji vám příjemný pocit z toho, že se ponoříte do úkolu, který vás baví, a o několik hodin později s úžasem zjistíte, že jste vytvořili něco skvělého, co vás v práci nebo podnikání posune o velký kus cesty kupředu.


Žádný komentář k článku

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *