Čtyřhodinový pracovní týden – recenze knihy

12-6-2012 Recenze 0 komentářů

Timu Ferrisovi se podařilo napsat knihu, která, troufám si tvrdit, vás zvedne ze židle a dostane do akce. Je nabitá praktickými tipy, které můžete použít ihned a sklízet téměř okamžitě sladké plody nových návyků a dovedností.

Čtyřhodinový pracovní týden – recenze knihy

Každá kniha musí přijít čtenáři do ruky v ten správný moment, aby byl účinek co nejlepší. Pokud jste v životní fázi, kdy malinko propadáte trudnomyslnosti a máte pocit, že jen dřete a odměna nepřichází, tak ten správný okamžik na knihu Tima Ferrise nastal právě teď.

Kniha „Čtyřhodinový pracovní týden“ je vtipná a tak svižná a čtivá, že jí neodložíte, dokud neotočíte poslední list. Timothy Ferris je mladý muž, který sám sebe považuje za experimentátora s „designem životního stylu“. Když si přečtete výčet jeho úspěchů a zážitků, máte pocit, že musí být z jiné planety. Že něco takového nemůže zvládnout a stihnout obyčejný smrtelník. Když ale čtete dál a Tim vás nechá nahlédnout do své „kuchyně“ a vysvětlí, jak se mu podařilo např. zapsat se do Guinessovy knihy rekordů tancem argentinského tanga nebo vyhrát Národní šampionát v čínském kickboxu po čtrnácti dnech tréninku, pak uvidíte, že takové věci můžete zvládnou také, když budete chtít. Nejde o to pracovat tvrdě, ale chytře.

Tim přichází s pojmem „nový bohatý“. To jsou lidé, kteří nemají na kontech miliony dolarů, ale chtějí si užívat životní styl milionářů. Hlavně svobodu, flexibilitu a vzrušení ze zážitků, které jsou jejich srdci nejbližší. Za tu myšlenku, si myslím, zaslouží potlesk. Nové technologie nám umožňují takovým životem žít. Jen je třeba, aby přišel někdo, jako Tim Ferris, zatřásl s námi a řekl:  „Probuďte se! Doba se změnila. To, co platilo před pár lety už neplatí!“ Stačí jen změnit úhel pohledu. Stačí přestat klást sám sobě limity v tom, kdy si co „zasloužím“ a jak dlouhou dobu si ještě mám odpracovat bez odpočinku, než si konečně v důchodu odpočinu.

Kniha je plná praktických návodů, jak si svou svobodu vybojovat už dnes. Stále vytvářet hodnoty, sloužit zákazníkům a klientům, vydělávat peníze a při tom se bavit a zažívat to, co máte rádi s těmi, koho máte rádi. Objevíte konkrétní webové stránky a softwarové aplikace, které se okamžitě stanou pomocníky při vašem efektivním využívání času.

Tim vám předloží jako a dlani všechna omezení a překážky, které si z nejrůznějších důvodů vytváříme sami, jako bychom si nechtěli dovolit uspět. Zdůrazní, že vytvářet velké byznisy, které změní svět, zachrání tropické pralesy a dají práci zástupům lidí, můžeme vytvářet později. Prvním krokem je vytvořit byznis, on ho nazývá „múzou“, který automaticky a bez našeho dalšího přičinění pokryje naše životní náklady (a rozhodně se nebavíme o tom, že je třeba se radikálně uskromnit – prostě jen žít, podle svých představ). Takový byznis vám uvolní ruce a pak si můžete pro radost měnit svět po libosti. Nebo cestovat, tančit, jezdit na koni, učit se cizí jazyky a všechny ty věci, které mnohdy odkládáme až na dobu, kdy na to bude čas a peníze.

„Múza“ neznamená, že někoho ošálíte, aby vám dáva peníze za nic. Vůbec ne. Jen se naučíte rozmazlovat své zákazníky, uspokojit jejich potřeby a to všechno v extrémně krátké době převést do stavu automatizace.

V recenzi by měla zaznít i negativa. Těžko bych nějaká uměle hledala. V mém případě Tim zabrnkal na tu správnou strunu a hledání chyb tedy nechám jiným. Je možné, že na vás kniha zapůsobí tak silně, že nadšením nebudete moci usnout. Také je možné, že vás začnou napadat tak šílené a úžasné věci, jako nikdy předtím, a partner či partnerka vás budou považovat za blázny.

Tim Ferris má charisma a zcela nesobecky se rozdělil o informace, které sbíral a testoval velice dlouho. Jsem  moc ráda, že je předal v tak hutné podobě a za nepatrnou cenu.

Těším, se na vaše dojmy z knihy a budu ráda, když zanecháte komentář.

Více informací o Timovi Ferrisovi najdete na www.fouhourworkweek.com.

Knihu „Čtyřhodinový pracovní týden“ vydalo nakladatelství Jan Melvil publishing v Brně roku 2010.


Žádný komentář k článku

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *